Mobilya Nedir ?

Mobilyanın Tanımı


Anlam olarak mobilya veya mobilye (İtalyanca mobilia; Fransızca mobilier),  oturulan yerlerin süslenmesine ve türlü amaçlarla donatılmasına yarayan eşyadır. 

Bu tanımlamadan da anlaşılacağı gibi, mobilya, işlevsel değeri ile mekânın kullanışlılığını etkileyen, estetik değeri ile de mekânın güzel ya da çirkin görünmesini,  yaşadığımız veya çalıştığımız mekânların sıcak, sevimli ve renkli bir ortam haline gelmesini sağlayan, kısaca sanat ve tekniği birleştiren bir üründür. 

Mobilya denilince ilk akla gelen ahşap mobilyadır. Özellikle, masa, dolap, karyola, komedin, kitaplık gibi konut donatılarında, çeşitli büro donatılarında,  okul sıra ve masalarında çoğunlukla ahşap malzeme kullanılmaktadır.  

Günümüzde mobilya yapımında çelik, alüminyum, cam ve plastik gibi diğer malzemeler kullanılmaya başlanmış ise de halen ahşap malzeme bu konuda popülaritesini sürdürmektedir. 

Kolayca işlenebilmesi, birbirlerine kolayca birleştirilebilmesi, direncinin yüksek oluşu, eskidiğinde kolayca değiştirilebilmesi, boyanabilmesi gibi özellikler,  ağaç malzemenin mobilya yapımında daha fazla tercih edilmesinin ana nedenleridir. 

Mobilya, piyasada “kahverengi eşya” olarak anılmakta olup, tüketici talebi sınıflandırmasında “dayanıklı tüketim malları” kategorisine girmektedir.


Mobilya Nedir ?
Mobilya Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Main Menu