Masif Ahşap Nedir ?

Mobilyanın Tanımı

Masif Ahşap Nedir?

Masif ahşap, ağaç kesildikten sonra ham tomruktan biçilerek elde edilen ahşaba denir. Kısaca ahşabın kaplama veya doldurma olmayan som ve saf halidir. Bu tanımdan anlaşılacağı üzere masif ahşap tamamen doğaldır.

Kontrplak, sunta, mdf veya kaplama gibi diğer türler ahşap kompozitlerinin yapıştırıcılarla birbirine tutturulmasından ve bileşimlerinden elde edilmektedir. Yapıştırıcılarla bir araya getirilen yapay ahşap türlerinden farklı olarak masif ahşap, tamamen doğal gerçek ağaç liflerinden oluşur. Hiçbir dolgu maddesi veya yapıştırıcı içermez.

Her masif ahşap türü, ağaç deseni, rengi ve dokusu olmak üzere kendine has özelliklere sahiptir.

Masif ahşap genellikle mobilya, inşaat, dolap ve döşeme işleri için kullanılır. İşlenmiş yapay ahşap türleri kadar kolay deforme olmaz, ancak lekelere karşı daha hassastır.

Masif ahşap ürünlerinin baska bir özelliği ise ses ve ısı izolasyonu sağlar ve yüksek sıcaklıklarda kolay deforme olmaz. Daha çok basit parçaların tutkal veya geçme sistemleriyle birleştirilmesiyle kullanılır.Temizlik malzemelerinde kullanılan kimyasallara karşı diğer malzemelere göre dayanıklılığı yüksektir ve temizliği kolaydır. Bakımı yapıldığı sürece uzun süre doğal görünümü korur. Diğer ahşap ürünlerinin aksine tamir edilmesi mümkündür ve kolaydır.

Masif ahşap ürünlerde Çam, Köknar, Ladin, Ihlamur, Kayın, Dişbudak ve Gürgen gibi ağaçlar kullanılmaktadır. Masif ahşap malzemelerin ömrü 200 – 250 senedir. Yerli olduğu kadar masif ahşap için gerekli olan ağaç türleri Rusya ve İskandinav ülkelerinden de ithal edilmektedir.

Masif Ahşap Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Main Menu